תוכנית לאומית לפרסי מחקר בתר-דוקטוריאלאים לקידום נשים במדע

בעוד שמספרן של הנשים הלומדות באוניברסיטאות ומשלימות תארים מתקדמים (תואר שני ושלישי) במדעים קרוב מאוד למספרם של הגברים במסלולים אלה, מעטות בלבד מצטרפות לסגל האקדמי במוסדות מחקר בארץ, כמו גם בשאר העולם. אחת הסיבות לכך נעוצה בקשיים העומדים בפני נשים המעוניינות לצאת לתקופת מחקר בתר-דוקטוריאלי בחו”ל, תקופה הנחשבת הכרחית לקידום מקצועי במשרה אקדמית בארץ. זהו שלב קריטי במסלול ההכשרה המקצועית של המדען/נית, התורם לעצמאות ולחשיפה לקהילה המדעית העולמית, ומאפשר לו/ה להוכיח את עצמו/ה. יחד עם זאת, שלב זה עלול להוות צוואר בקבוק עבור נשים, כיון שלרבות מהן יש בני זוג וילדים קטנים בנקודת הזמן הזאת בהתפתחותן המקצועית. סיבות שונות, אישיות, משפחתיות וכלכליות, מונעות מנשים רבות לצאת למספר שנים לחו”ל, וכתוצאה מכך מספר הנשים המועמדות למסלולי הקידום באקדמיה הוא קטן, בהשוואה למספר הגברים.

יוזמה כלל ארצית חדשה של מכון וייצמן נועדה לסייע לנשים צעירות ומוכשרות להתקדם בקריירה בתחומי המדעים המדויקים ומדעי החיים. התוכנית לקידום נשים במדע הוקמה בתמיכת קרן קלור לישראל ודונלד זוסמן. קרן קלור לישראל ממשיכה לתמוך בתכנית, הנהנית גם מתמיכה של תורמים וקרנות נוספים. המטרה היא להתחיל בצמצום הפערים בין מדענים ומדעניות בדרגים האקדמיים הגבוהים ביותר.

תכנית המענקים היא כלל ארצית ויכולה לפנות אליה כל מדענית צעירה שסיימה לימודי תואר שלישי במדעי הטבע ובמדעים המדויקים, בכל מוסד אקדמי בארץ, והתקבלה למחקר בתר-דוקטוריאלי בחו”ל. המענקים, בסכום שנתי ממוצע של 20,000$ לכל מדענית, מהוות תוספת למלגה שיקבלו ממקור מוסדי רשמי או ממעבדת המחקר, ויסייעו לנשים, בפרט נשים נשואות ואמהות לילדים קטנים, לממן את השהות בחו”ל במשך שתי שנות ההשתלמות.

התכנית החלה בשנת 2007, והמועמדות מגיעות מכל מוסדות ההשכלה גבוהה בכל רחבי הארץ. תחומי המחקר של המועמדות מכסים טווח רחב של נושאים בתחומים תיאורטיים ומחקריים מגוונים במדעי החיים והמדעים המדויקים, כולל כימיה תיאורטית ויישומית, ביולוגיה מולקולארית והתפתחותית, ביואינפורמטיקה, נוירוביולוגיה ומדעי המחשב.
נשים אלו התקבלו לפוסט-דוקטוראט במוסדות מחקר מובילים כגון פרינסטון, סטנפורד, ברקלי, ביה”ס לרפואה של הרוורד, בארה”ב, והמכון הלאומי למחקר רפואי בלונדון.

למידע נוסף, אנא בקרו ב:

http://www.weizmann.ac.il/midrasha/WomenInScience/other/2114_booklet10_4.pdf

חזרה

Comments are closed.